Kamila Kocańda

radca prawny

Doktor nauk prawnych. Partner w Kancelarii Kocańda Kowalska Marek i Partnerzy. Redaktor działu „Kardiologia i prawo” w czasopiśmie branżowym Folia Cardiologica. Przewodnicząca Rady Nadzorczej Spółki MEDUNIV Sp. z o.o. utworzonej przez UJK w Kielcach celem łączenia nauki z praktyką w medycynie. Przedstawiciel ustawowy stowarzyszenia Kardiochirurgia świętokrzyska.
[Więcej >>>]

Bartłomiej Marek

radca prawny

Partner w Kancelarii Kocańda Kowalska Marek i Partnerzy. Ekspert z zakresu prawnych aspektów udzielania świadczeń zdrowotnych. Wieloletni współpracownik największych zakładów opieki zdrowotnej w województwie świętokrzyskim.
[Więcej >>>]

W czym możemy Ci pomóc?

Standardy organizacyjne teleporad w POZ

Kamila Kocańda08 września 2020Komentarze (0)

Standardy organizacyjne teleporad w POZ - medycyna przez komputerMinisterstwo Zdrowia oraz konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej przygotowali standardy organizacyjne oraz wytyczne w zakresie udzielania teleporad dla lekarzy POZ.

Z końcem sierpnia wejdzie w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

W dobie pandemii koronawirusa narzędzia tak zwanej telemedycyny stały się istotnym elementem w procesie udzielania świadczeń zdrowotnych, zwłaszcza w podstawowej opiece zdrowotnej. Wielu pacjentów obawiało się braku bezpośredniego kontaktu z lekarzem, co mogło mieć wpływ na jego ocenę ich stanu zdrowia, w tym, w szczególności, demonstrowanych objawów, których ocena obarczona była błędem, wynikającym z braku bezpośredniości w kontakcie.

Podkreślano również ujemne aspekty dotyczące ryzyka nadużywania tej formuły, która w okresie epidemii była bezpieczniejsza epidemiologicznie, ale jednocześnie ograniczająca w pewnym stopniu dostępność do świadczeń.

Także lekarze wskazywali na podwyższone ryzyko, związane z tego rodzaju formą udzielania świadczeń zdrowotnych, obawiając się ryzyka błędu, związanego z ograniczoną możliwością obserwacji oraz badania podmiotowego i przedmiotowego pacjenta.

Standardy postępowania medycznego pozwolą na stosowanie pewnych wypracowanych, opartych na doświadczeniach i stanowisku autorytetów w danej dziennie medyczny, modeli postępowania, które pozwolą na ustandaryzowanie tej formuły świadczeń oraz zapewnienie ich zgodności z obiektywnym standardem organizacyjno – medycznym, co z kolei umożliwi eliminowanie obiektywnego elementu winy na wypadek wyrządzenia szkody.

Dokument dostępny jest po kliknięciu w TEN link>>

***

Czytaj też: Przykładowy formularz zgody na świadczenie opieki zdrowotnej w stanie epidemii

Posłuchaj: Nakaz pracy w jednym szpitalu – omówienie założeń projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia

Zdjęcie: National Cancer Institute on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszamy Cię do kontaktu:

tel.: +48 882 736 709e-mail: kamilakocanda@kancelariaprawnakkm.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY z siedzibą w Kielcach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kamilakocanda@kancelariaprawnakkm.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: